Kategoria:

Biegunka u kota

Twój pupil ma problemy z trawieniem? Biegunka u kota może być objawem wielu dolegliwości, w tym poważnych chorób, dlatego nie należy jej bagatelizować. Najważniejsza jest szybka reakcja i kontakt z lekarzem weterynarii, który ustali źródło problemu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny biegunki u kota i podpowiadamy jak pomóc pupilowi.

Biegunka u kota – przyczyny

Jeśli Twój kot wypróżnia się częściej niż zwykle, a jego stolec ma półpłynną lub płynną konsystencję, oznacza to, że zmaga się z biegunką. Problem może wynikać z różnych przyczyn, m.in.:

W niektórych przypadkach biegunka u kota okazuje się być objawem poważnej choroby, np. zapalenia trzustki lub jelita grubego. Często towarzyszą jej również inne objawy, takie jak utrata apetytu, podwyższona temperatura, wymioty.

Jak prawidłowo zdiagnozować przyczynę biegunki u kota?

Jeśli problemy funkcjonowania przewodu pokarmowego przechodzą samoistnie, w ciągu jednego dnia, to jest to dobry znak. Zdarza się jednak, że trwają dłużej, a opiekunowie decydują się na podanie zwierzakowi preparatów na biegunkę na własną rękę. Samodzielna diagnoza i leczenie są jednak ryzykowne i mogą źle skończyć się dla pupila. Najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć w takiej sytuacji, jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, zbada zwierzaka i ustali, jakie kroki należy podjąć.

Biegunka u kota – co podawać pupilowi?

Zastanawiasz się, co warto stosować na biegunkę u kota? Rozważ suplementację postbiotykami. W przypadku delikatnych biegunek spowodowanych np. niestrawnością, postbiotyk sam poradzi sobie z chwilową dysfunkcją. Jeśli z kolei chodzi o silne biegunki wymagające leczenia, preparat doskonale sprawdzi się jako dodatkowe wsparcie dla jelit obciążonych lekami. Postbiotyki:

Mogą być stosowane m.in. jako wsparcie procesu leczenia chorób przewodu pokarmowego, stanów zapalnych jelit, chorób metabolicznych czy zaburzeń alergicznych. Są świetną formą wzmocnienia osłabionego zwierzaka, a także dobrą metodą zapobiegania problemom trawiennym.

Suplementacja to jednak nie wszystko. Biegunka u kota często wymaga od opiekunów pewnych modyfikacji w diecie. Co podawać pupilowi, by pomóc mu dojść do siebie po problemach z trawieniem? Lekarz weterynarii może zalecić Ci okresowe stosowanie diety lekkostrawnej. Jeśli biegunki są wynikiem błędów żywieniowych lub alergii pokarmowych, warto dodatkowo skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. Specjalista, na podstawie badań i wywiadu, ustali, jaki sposób żywienia będzie najlepszy dla Twojego kota i pozwoli mu uniknąć problemów z trawieniem w przyszłości.

Biegunka u kota – podsumowanie

Biegunka u kota może budzić wiele wątpliwości. Co podać zwierzakowi? Czy konieczna jest wizyta u weterynarza? O czym mogą świadczyć problemy tego rodzaju? Przede wszystkim po zauważeniu niepokojących objawów należy zachować spokój. Najlepiej skonsultować problem ze specjalistą, który zbada zwierzaka i wskaże przyczynę problemu. Może się okazać, że rozwolnienie to jednorazowy incydent, który wynika np. z podania pupilowi nowych przysmaków. Czasami biegunka jest jednak objawem poważnych dolegliwości i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niezależnie od przyczyny problemu warto zastanowić się nad suplementacją postbiotykami. To dobry sposób, by poprawić stan zdrowia i utrzymać prawidłową kondycję kota.

Kup DeliGuard