Kategoria:

Witaminy dla kota na sierść

Pielęgnacja futra to dla kota prawdziwy priorytet. Chociaż koty samodzielnie dbają o higienę, pielęgnacja sierści wymaga też wsparcia opiekuna – szczególnie gdy futro czworonoga traci swój naturalny blask i zaczyna nadmiernie wypadać. Podstawą pielęgnacji sierści kota jest zadbanie o pełnowartościową dietę. Jakie witaminy dla kota na sierść warto wprowadzić do diety czworonoga?

Pielęgnacja sierści kota

Futro kota wraz ze skórą tworzy naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami. Sierść chroni skórę czworonoga przed utratą ciepła, wilgocią, zimnem, nadmiernymi promieniami słonecznymi, urazami oraz utratą wody. Koty to niezwykle czyste zwierzęta, samodzielnie dbające o swoją higienę oraz pielęgnację sierści. W odróżnieniu od psów koty regularnie myją się, dzięki czemu ich futro jest piękne i zadbane. Aby jednak sierść czworonoga była zdrowa oraz pełna blasku, pielęgnacja futra wymaga wsparcia opiekuna. Pomoc jest konieczna w przypadku kotów posiadających długą sierść. Najpopularniejszymi rasami kotów długowłosych są persy, maine coony, norweskie leśne, himalajskie, ragdolle, brytyjskie długowłose, birmańskie i tureckie angory. Wsparcia w pielęgnacji futra potrzebują nie tylko koty z długą sierścią, ale także krótkowłose.

Kot myje się poprzez dokładne wylizywanie każdego centymetra swojego futra. Ułatwia mu to szorstki język, który w przypadku naturalnego wypadania sierści pomaga pozbyć się wszystkich martwych włosów. Język bywa również pomocny w usuwaniu łuszczącej się skóry, pcheł oraz innych pasożytów. Co więcej, lizanie pobudza krążenie krwi i metabolizm, relaksuje oraz zmniejsza stres. Pomaga także rozprowadzać naturalne tłuszcze znajdujące się na sierści, przyczyniające się do utrzymania temperatury ciała i chroniące kota przed wilgocią.

Aby kot mógł cieszyć się piękną i lśniącą sierścią, należy kompleksowo zadbać o jej kondycję. Utrzymanie futra czworonoga w doskonałym zdrowiu możliwe jej poprzez:

Przyczyny wypadania sierści u kota

Żywotność włosów jest ograniczona, dlatego każdy czworonóg gubi sierść – wówczas w miejscu starych włosów pojawiają się nowe. U kotów występuje również sezonowy cykl linienia wiosną i jesienią. Na ogólną kondycję sierści kota wpływ ma wiele czynników – w tym żywieniowe, zdrowotne, behawioralne oraz środowiskowe. Wygląd futra czworonoga jest odzwierciedleniem jego stanu zdrowia. Sygnałem ostrzegawczym dla opiekuna powinna być utrata naturalnego blasku sierści i jej nadmierne wypadanie. Problemy z sierścią mogą oznaczać, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie czworonoga. Przyczyn wypadania włosów u kota może być wiele. Każdy opiekun czworonoga powinien znać różnice między naturalnym a patologicznym gubieniem sierści u pupila.

Jakie są najczęstsze powody wypadania sierści u kota?

Witaminy dla kota poprawiające kondycje skóry i sierści

Kot wraz z pożywieniem powinien otrzymywać niezbędne składniki odżywcze. Jakie witaminy poprawiają kondycje skóry i sierści kota?

Kup DeliGuard