Kategoria:

Co na wypadanie sierści u psa?

Jeśli codzienne odkurzanie stało się dla Ciebie koniecznością, zapewne zastanawiasz się, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa. Warto podkreślić, że linienie jest naturalnym procesem i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Bywa jednak mocno uciążliwe, a w niektórych przypadkach może okazać się objawem problemów zdrowotnych lub behawioralnych. Dlaczego psu wypada sierść? Jak ograniczyć ten problem? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, co stosować na sierść dla psa – przyglądamy się znaczeniu diety, pielęgnacji, a także suplementacji, zwłaszcza postbiotykami. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego psu wypada sierść?

Sierść na podłodze, meblach, ubraniach, a czasem nawet w jedzeniu. Brzmi znajomo? Jeśli tak, Twój czworonożny przyjaciel prawdopodobnie rozpoczął proces wymiany sierści. W przypadku psów linienie ma miejsce dwa razy do roku: wczesną wiosną i jesienią. Ma to na celu przygotowanie ich do nadchodzącej zmiany temperatur. Co istotne, linienie u psów ma różną intensywność, która w dużym stopniu zależy od rasy. Niektórzy opiekunowie ledwo zauważają, że zwierzak gubi więcej sierści, dla innych linienie to okres niekończącego się odkurzania i szczotkowania czworonoga.

Czy psy gubią sierść tylko dwa razy do roku? Dla większości opiekunów odpowiedź jest oczywista: nie. Poza okresami linienia proces ten jest jednak mniej intensywny i mniej uciążliwy, a przynajmniej powinien być...  Zdarza się bowiem, że psy gubią dużo sierści również poza okresami wymiany okrywy włosowej. Wszelkie odstępstwa od normy i nieprawidłowości w tym zakresie mogą świadczyć o złej kondycji zwierzęcia. Szczególnie niepokojące jest łysienie. Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego pies gubi sierść w nadmiernej ilości. Przyczyny mogą być różne:

Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak nadmiernie traci sierść, skonsultuj problem z lekarzem weterynarii – zwłaszcza jeśli pies ma również inne niepokojące objawy.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby psu nie wypadała sierść i czy w ogóle masz na to wpływ? Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by ograniczyć ten problem. Przede wszystkim dbaj o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę zwierzaka. Wybieraj karmy dobrej jakości lub postaw na BARF-a, czyli dietę surową (lub jej gotowany odpowiednik). Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Pamiętaj też o pielęgnacji. To, jak dbać o sierść psa, w dużej mierze zależy od rasy i rodzaju okrywy włosowej zwierzaka. Jeśli nie wiesz, jakiego szamponu używać do kąpieli lub jak często wyczesywać zwierzaka, udaj się do profesjonalnego groomera, który doradzi Ci w tej kwestii.

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać w przypadku nadmiernego wypadania sierści u psów, jest suplementacja. Możliwe, że Twój zwierzak ma niedobory składników mineralnych, witamin lub innych substancji czynnych biologicznie. Warto omówić ten temat z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, który podpowie Ci, czy warto włączyć suplementy do diety pupila.

Suplementacja – co na wypadanie sierści u psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów suplementów dla zwierząt, które wspomagają kondycję zwierzęcia, w tym jego sierści. Do często stosowanych w tym celu produktów należą suplementy bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Decydując, jaki olej dla psa na sierść kupić, warto wziąć pod uwagę np. olej z łososia. Jeśli stosujesz już dodatek olejów i tłuszczy, a jakość sierści nadal pozostawia wiele do życzenia, skuteczne mogą okazać się postbiotyki, czyli preparaty składające się ze szczepów probiotycznych oraz ich metabolitów. Jakie efekty zapewniają?

W przypadku DeliGuard opiekunowie psów mogą liczyć na wieloaspektowe działanie produktu, które obejmuje:

Efektem przyjmowania kropel jest również zdrowa i lśniąca sierść. Dzięki stosowaniu suplementu dochodzi do lepszego wchłaniania i metabolizmu składników odżywczych, które odpowiadają za kondycję zwierzęcia. Warto sięgać po niego profilaktycznie, a także w ramach wsparcia procesów leczenia. Przy prawidłowym stosowaniu DeliGuard opiekunowie mogą zauważyć różnicę w kondycji sierści zwierzaka już po 10 dniach.

Wypadanie sierści u psa – podsumowanie

Wypadanie sierści u psa może być związane z naturalnymi procesami linienia lub wynikać z innych czynników, np. pogorszenia stanu zdrowia. W obu przypadkach warto podjąć kroki, które ograniczą problem. Co na wypadanie sierści u psa stosować? Podstawą jest odpowiednia dieta i pielęgnacja zwierzęcia. Dużym wsparciem często okazuje się również suplementacja, np. postbiotykami.

Kup DeliGuard