Kategoria:

Odwodnienie u psa

Odwodnienie oznacza nie tylko utratę wody, ale również cennych dla organizmu elektrolitów, takich jak potas czy sód. W związku z tym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Dobrze, by opiekunowie mieli świadomość, jak uzupełnić elektrolity u psa, gdy jest to konieczne, a jednocześnie potrafili zapobiegać takim sytuacjom. Czym objawia się odwodnienie u czworonogów? Kiedy udać się do weterynarza? I jak nie dopuścić do tego, by pies się odwodnił? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Przyczyny i objawy odwodnienia u psa

Odwodnienie może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak:

Co istotne, odwodnienie często dotyka psy, które mają stały dostęp do wody, ale piją niechętnie – rzadko i w zbyt małych ilościach. Z tego względu bardzo ważne jest, by obserwować czworonogi.

Jak sprawdzić, czy pies jest odwodniony? Sygnały, które powinny zaalarmować opiekunów, obejmują m.in. wzmożone pragnienie, intensywne dyszenie, osłabienie, suche śluzówki, rzadsze oddawanie moczu, zaparcia i utratę elastyczności skóry. Ostatni aspekt można sprawdzić za pomocą łatwego do wykonania testu. Wystarczy że złapiesz skórę na karku pupila, a następnie ją puścisz i ocenisz tempo opadania fałd na swoje miejsce. Jeśli opadają długo, prawdopodobnie oznacza to, że pies jest odwodniony.

Po zauważeniu objawów nadmiernej utraty wody z organizmu należy niezwłocznie zareagować. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Pomoc odwodnionemu psu

Co zrobić, gdy pies jest odwodniony? Przede wszystkim zachować spokój, nie wpadać w panikę i spróbować napoić zwierzaka. W przypadku silnego odwodnienia i występowania intensywnych objawów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada zwierzę i zdecyduje o leczeniu. Konieczne może okazać się uzupełnienie elektrolitów. Lekarze weterynarii stosują w tym celu dożylną płynoterapię lub podają zwierzakowi doustne płyny elektrolitowe. Ze względu na to, że odwodnienie u psa może być objawem choroby, lekarz może także zlecić dodatkowe badania.

Zapobieganie odwodnieniu – wskazówki

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta zasada dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jeśli nie chcesz narazić swojego pupila na odwodnienie, przede wszystkim kontroluj, jaką ilość wody spożywa. Jeśli zauważysz, że zwierzak pije za mało, możesz spróbować:

Pamiętaj również, by zawsze zabierać miskę i wodę na treningi, a w cieplejsze dni – nawet na krótkie spacery.

Czego jeszcze warto spróbować? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie postbiotyków, które regulują pobranie wody i karmy przez psy. Stosowanie ich przyniesie wiele korzyści dla Twojego pupila: postbiotyki wspierają trawienie, wykazują działanie przeciwzapalne, immunomodulacyjne oraz wspomagające barierę jelitową. Pomagają też poprawić kondycję sierści i higienę jamy ustnej.

Odwodnienie u psa – podsumowanie

Odwodnienie to stan, który wymaga natychmiastowego działania. Kluczowe jest, aby znać i rozpoznawać objawy odwodnienia u psa oraz wiedzieć, jak pomóc zwierzakowi. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skuteczna profilaktyka – dbanie o to, by zwierzak każdego dnia pobierał odpowiednią ilość wody.

Kup DeliGuard